Sevgili Gönül ‘cüm

Sevgili Gönül’cüm, ana yarım, can parem, gönül sultanım… Sevgili teyzecim sana yüreğimdeki isimlerinle satırlarıma başlamak istedim. Bu isimleri çoğaltmanın mümkün olduğunu gönlümdeki yerini ve sevgimi çok iyi bildiğine eminim… Zaman zaman sözlerin yüreğimi acıtsada kalbimdeki sırça köşkü yıksada sana olan sevgim ne azaldı ne de değişti. Çünkü sen benim ana yarımsın nasıl ki annemden vazgeçemezsem, sende benim bir başka vazgeçilmezimsin. Ben seni ateşinle, öfkenle, yüreğindeki duygularınla, sabırsızlığınla, önceliklerinle, kısaca seni sen yapan herşeyinle sevdim. Sana konuk olduğum anlarda karşılamandaki, hafif şaşkınlık içindeki yada yorgunluğun ağırlığındaki minicik tebessümünü sevdim. Mutfak balkonundaki bir bardak çayınla sohpetini sevdim. Bir fincan kahvedeki fal muhabbetini sevdim. Herşeyinle sabitlendiğin politik düşüncelerini savunmanı sevdim. Kahvaltı sofrandaki ekmeği, peyniri, zeytini, domatesi sevdim. Benim sözlerime pek inanmasanda yüreğinin bir yerlerindeki bana olan sevgi kırıntılarını sevdim. Bayramlarda sunduğun ama yiyemediğim bademlerini sevdim. Başka ne diyeyim sana gönül sultanım; seninle yaşamdaki yaşanan anları sevdim… Zamanın kimin için nasıl çalıştığını bilmek mümkün değil. Ama yüreğimdeki his , daha doğrusu Tanrım dan dileğim; dünyada göremediğim meleklerimin yüzlerini görüp, kokularını koklayıp, kucağımdaki kıpırtılarında huzuru bulmaktır. Sanki olacakmış gibi içime doğmakta. Bu doğru mu ? Yanlış mı ? Olur mu ? Olmaz mı ? bilemem. Ama benim Tanrım dan içime doğmasını istediğim dileğim bu … ./….

Bu rüyam gerçekleştiğinde Teyzem en çok annemin canının yanacağını ve kabullenmekte zorlanacağını bilmek canımı acıtsa da yaşam devam ediyor olacak. İşte bu noktada senden ricam annemi çok fazla yanlız bırakma. Gelmesen bile telefonla aramayı ihmal etme sevgili teyzem, ana yarım gönül sultanım… Sevgili teyzem, senden son bir ricam ise; benim mevlüdümde abim tarafından bastırılarak mevlüt şekeriyle dağıtılacak olan şiir kitabımı kütüphanenin görülür yerine koy ve ara sıra da olsa bir kaç dize okuyarak yok olmuş bu bedendeki yüreğin duygularını gün ışığına çıkar olur mu?….


Seni Seven Yiğenin


Ayşe Beyzan AHISKA


20.10.2007
Sevgili Emine hanım teyzem


Sevgili Emine hanım teyzem; hiç bir insana hanım sözcüğü sana yakıştığı kadar yakışmamıştır. Asla nerden geldiğini ve ne olduğunu unutmamış, Tanrı’nın yarattığı insan gibi insan olduğunu tüm yüreğinle ortaya koymuş nadir insanlardan biri olarak, seni tanımak benimde yüreğimi ısıtmıştır… Sevgili Emine hanım teyzem yaklaşık onbeş dakikadır düşünüyorum, seninle ilgili olumsuz birşey hatırlamak yada içimi acıtan birşey var mı? diye. Onbeş dakika değil onbeş yıl da düşünsem böyle bir olayı anımsamam imkansız. Çünki senin yüreğin öğle güzel ki kötülük sende barınamıyor. Şöyle bir geçmişe baktığımda aklıma, başım sıkıştığında o sıcak dost yardımını istediğimde her zaman yanımdaydın. Mutlu günlerimde yanımdaydın, acılarımı yine benimle paylaştın. Yüreğinin hep bir yerlerinde bana destek olmak için çırpındın. İnancınla yüklü dualarını benim için dilinden düşürmedin… Senin gönül hakkını nasıl öderim bilemiyorum. Ama bidiğim birşey varsa iyiki sen benim yaşamımda yer aldın, iyi ki varsın… Adın gibi, kendin gibi, yüreğin gibi güzel insan. Hep öğle kal ve sağlıkla mutlulukla huzurla hep var ol…
Emeksiz kızın

Ayşe Beyzan AHISKA

29.05.2008